top of page

Neki od predmeta koje predajem: 

 

Geografski informacioni sistemi

 

GIS je u osnovi interakcija geografije i informatike i predstavlja najaplikativniji predmet na više studijskih programa. Na Poljoprivrednom fakultetu je našao primjenu u okviru predmeta GIS u šumarstvu i GIS u poljoprivredi. Integriše hardver, softver i podatke kojima se upravlja, manipuliše, vrši analiza s ciljem donošenja kvalitetnih odluka, vizuelizacije, upravljanja prostorom i dr. Zbog toga su za GIS posebno bitni ljudski resursi odnosno kadrovi koji imaju vještine iz ove oblasti. GIS je iznikao iz četiri discipline: kartografije, kompjuterske grafike, baze podataka i daljinske detekcije (koja je stvorila veliki broj podataka, prije svega satelitskih snimaka). Cilj prvog GIS-a bio je da se uradi tačan inventar prirodnih resursa i potencijala države. Počelo je s Rogerom Tomlinsonom koji je 1968. godine u Kanadi za potrebe poljoprivredne agencije kreirao ''prvi GIS''. Trenutno je to industrija vrijedna desetke milijardi US$.

 

Dodatne informacije, literaturu, softvere i drugo možete naći OVDE.

 

 

agrometeorologija_novo.jpg
Agrometeorologija

 

Ovaj predmet jedan od osnovnih na prvom ciklusu studija Poljoprivrede. Proučava se u 1. semestru 1. godine studija, gdje se studenti upoznavaju sa klimatskim i meteorološkim faktorima koji utiču na razvoj poljoprivrede. 

Agrometeorologija proučava interakciju između meteoroloških i hidroloških faktora i poljoprirednih kultura i domaćih životinja, kao i biljnih bolesti i korisnih i štetnih insekata u ekosferi. To je ustvari primjenjena meteorologija u poljoprivredi, koja ima za cilj da da korisne informacije i primjeni znanje iz ove oblasti u poljoprivrednoj praksi. 

Najvažnija oblast proučavanja odnosi se na pojavu prirodnih nepogoda u poljoprivredi, prije svega na mrazeve i suše, i načine i mjere koje se preduzimaju da bi biljke i životinje izbjegle ekstremne pojave i imale najbolje moguće uslove za razvoj. 

Prezentacije sa predavanja, udžbenik i ostale informacije možete naći OVDE.

Sumarska-ekoklimatologija-sa-osnovama-fizike-atmosfere_slika_L_79100741.jpg
Ekoklimatologija

 

 

Predmet se izučava na 1. godini studijskog programa Šumarstvo u Vlasenici. Bavi se ekološkim uslovima života u šumi: biljaka, životinja i čovjeka. Često se šumarska ekoklimatologija naziva mirkoklimom šumskih staništa jer proučava karakteristike klime i klimatskih procesa na malom prostoru. Inače, klima predstavlja srednje dugogodišnje stanje atmosfere iznad nekog prostora, dok je ekologija nauka koja proučava raspored i rasprostranjenost živih bića i biološke interakcije između njih i okruženja. 

Prezentacije sa predavanja možete naći OVDE

 

Osnovi geografije i demografije

 

 

Predmet se izučava na Pedagoškom fakultetu u Bijeljini, na studijskom programu za razrednu nastavu, u okviru kojeg se budući nastavnici i učitelji upoznaju sa osnovama kartografije, društvene, fizičke i nacionalne geografije, kroz četiri različita modula. Cilj je uspješna realizacija metodičko-didaktičkih sadržaja u nastavi poznavanja prirode i društva.  

U prvom modulu analiziraju se tipovi karata, elementi, projekcije, itd. Drugi modul se bavi fizičkom geografijom: klimom i procesima u atmosferi, hidrologijom (podzemne vode, izvori, rijeke, lednici itd), geološkom podlogom i reljefom (tektosnkim i erozivnim tipovima), biogeografijom (rasprostranjenost biljnog i životinjskog svijeta), itd.Treći modul obrađuje društvena i demografska kretanja, prirodni priraštaj, natalitet i mortalitet, itd.Četvrti modul se bavi nacionalnom geografijom, odnosno osnovim prirodnim i društvenim karakteristikama BiH i RS, kao i regijama Republike Srpske i njihovim obilježjima. 

 

bottom of page